Presskontakter för Philips i Sverige

Om du är en journalist eller bloggare och vill komma i kontakt med Philips, kontakta gärna de olika personerna via kontaktuppgifterna här nedanför:

Philips AB
Address: Knarrarnäsgatan 7
164 40 Kista, Sweden
Phone:+46 8 598 520 00

Om du är en konsument, vänligen gå till kundsupporten.

För generella mediaförfrågningar samt professionella hälsovårdslösningar:

 

Lina Faye

Senior Communications manager

Tel: +46 708 32 21 37

lina.faye@philips.com

För mediaförfrågningar för Philips ljudprodukter såsom hörlurar och högtalare:

 

Daniel Lindén

Marketing leader

Gibson Innovations

Tel: +46 709 6 24 16

daniel.linden@gibson.com

För mediaförfrågningar för Philips TV-apparater:

 

Joella Skoogh

Marketing Communications Manager

Tel: +46 70 832 22 65

joella.skoogh@tpv-tech.com

För produkttester av konsumentprodukter:

 

Personvård man: Alexandra Pierrou alexandra.pierrou@philips.com

Personvård kvinna: Fredrik Flink fredrik.flink@philips.cm

Matlagning: Borislav Stoyanov borislav.stoyanov@philips.com

Kaffe: Louise Widmark louise.widmark@philips.com

Strykjärn & dammsugare: Jessica Sars jessica.sars@philips.com

Tandvård: Linda Hjorth linda.hjorth@philips.com

Luftrenare: Johan Lindwall johan.lindwall@philips.com

Produkter för föräldrar och barn: Jenny Flodman jenny.flodman@philips.com

Smärtlindring: Sandra Thorn sandra.thorn@philips.com

 

För mediaförfrågningar för Philips Lighting – professionella belysningslösningar och konsumentbelysning:

 

Anne-Cathrine Tjørnehøj 
Marcom Manager

Tel: +45 403 308 06

anne-cathrine.tjornehoj@philips.com