Vision 2010 Strategy

 
Vår ambition

Ekonomiska mål för Vision 2010:

- Gruppnivåns EBITA-marginal på 10 till 11 % 2010
- Sektornivåns EBITA-marginaler:

  • Hälsovård 15–17 %
  • Belysning 12–14 %
  • Konsumentprodukter 8–10 %

- Jämförbar försäljningstillväxt på i genomsnitt minst 6 % per år mellan 2008 och 2010
- Avkastning på investerat kapital på 12 till 13 % till 2010

 

Vision 2010

Med hjälp av Vision 2010-strategin vill vi göra Philips till det ledande varumärket inom hälsa och välbefinnande. Vision 2010 bekräftar ytterligare Philips som ett marknadsdrivet, människocentrerat företag med en strategi och en struktur som reflekterar kundbasens behov, samtidigt som det ökar aktieägarens värde. Detta implementeras med hjälp av effektiva strategier inom de tre kärnverksamheterna: Healthcare, Lighting och Consumer Lifestyle.

 

Med Vision 2010 vill Philips driva på den jämförbara tillväxten med ett minimum på 6 % i genomsnitt per år mellan 2008 och 2010 samt förbättra vinstmarginalen till ett EBITA-mål på mellan 10 och 11 % 2010. Det här betyder att vi till 2010 kan förvänta oss en fördubbling av vår EBITA per aktie jämfört med vår utgångspunkt 2007..

 

 

“With Vision 2010, we are putting people right at the center of things, with Health and Well-being as our overarching theme. We are thereby putting into practice our mission: improving the quality of life through the introduction of meaningful innovations.” – Gerard Kleisterlee, President and CEO of Royal Philips Electronics

 

 

Våra arbetssätt:

  1. Vi är ett människocentrerat företag som utgår ifrån kunden och marknaden
  2. Vi investerar i ett starkt varumärke och lever alltid upp till vårt varumärkeslöfte om ”sense and simplicity” i vårt handlande, våra produkter och vår service
  3. Vi skapar innovation genom att investera i användarsynpunkter, teknik, design och i överlägsna leverantörsnätverk
  4. Vi utvecklar våra anställdas ledarskap, begåvning och engagemang och anpassar oss efter höga prestationsmål
  5. Vi investerar i företag med hög tillväxt och vinst samt i nya marknader så att vi kan nå marknadsledande positioner
  6. Vi har ett starkt engagemang för hållbarhet och fokuserar på effektiv energianvändning
  7. Vi driver på kvaliteten i vår produktion till de absolut högsta nivåerna, vilket skapar förutsättningar för de ovan nämnda strategiska investeringarna i våra verksamheter
 
Gerard Kleisterlee

”I och med Vision 2010 sätter vi människan i centrum av allt, med hälsa och välbefinnande som vårt övergripande mål. På så vis omsätter vi vårt mål – att förbättra livskvalitet genom att introducera meningsfulla innovationer - i praktisk handling.” – Gerard Kleisterlee, President och CEO för Royal Philips Electronics.