• Om oss
  • Om oss
  • Om oss
  • Nyhetscenter
  • Investerarrelationer
  • Karriärer
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
  • KonsumentprodukterKonsumentprodukter
    • Kundtjänst
    • Registrera din produkt
    • Mitt Philips-konto
  • Professionell hälso- och sjukvårdProfessionell hälso- och sjukvård
    • Kontakt och support
    • Kundserviceportal
    • Resurscenter
  • Andra affärslösningarAndra affärslösningar
    • Belysning
    • Fordon
    • Hörsellösningar
    • Mer
    • Bildskärmslösningar
    • Dikteringslösningar
  • Om ossOm oss
    • Nyhetscenter
    • Investerarrelationer
    • Karriärer
    • Mer
    • Miljö, samhälle och ledning
    • Innovation
  • PrenumereraPrenumerera
    • Uppdateringar inom professionell hälso- och sjukvård
    • Företagsnyheter och pressmeddelanden
  • Håll dig uppdateradHåll dig uppdaterad
    • Välj landSverige (Svenska)
    • Sekretessmeddelande
    • Villkor
    • Cookie-filer meddelande
    © Koninklijke Philips N.V., 2004 - 2026. Alla rättigheter förbehålles.
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌
    ‌

    Philips deltar på Röntgenveckan 2025: Fokus på framtidens radiologi och AI-stöd i vården

    • Aug 25, 2025
    • 2 minuters läsning

    Radiologi

    Artificiell intelligens (AI)

    Pressmeddelande

    Stockholm, augusti 2025 – Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA), en global ledare inom hälso- och sjukvårdsteknik, deltar i Röntgenveckan 2025. Philips ser fram emot att visa upp den senaste generationen av produkter och lösningar som stödjer varje steg i radiologiprocessen. Under årets mässa vill Philips erbjuda en omfattande helhetsupplevelse där innovation och praktisk nytta möts. Årets evenemang äger rum på Stockholmsmässan i Älvsjö den 9–12 september 2025.

    Kliniker granskar abdominala ultraljudsbilder

    ”Radiologi spelar en central roll i att forma framtidens vård. Under Röntgenveckan vill vi lyfta fram hur smart teknik och AI inte bara kan bidra till tidigare och mer träffsäkra diagnoser, utan också skapa en bättre arbetsmiljö och en mer sammanhållen vårdkedja - samtidigt som vi minskar klimatpåverkan genom hållbara lösningar,” säger Izmir Čongo, Business Manager Imaging på Philips.

    Mellan den 9 och 12 september hittar du oss i monter A02:02 på Stockholmsmässan i Älvsjö, där vi bland annat presenterar:

    • Magnetresonans (MR)– framtidens AI-lösningar, nya moderna spolar och pediatrisk coaching
    • Datortomografi (CT) – virtuell överblick över våra system och steg-för-steg-processer
    • Digital röntgen – demonstration av vår mobila enhet DR7000M
    • IGT-system – nyheter inom angiosystem och mobila C-bågar, inklusive vår senaste modell Zenition 90
    • Radiology Informatics – beslutsstödsystem för fjärrdiagnostik och effektivare arbetsflöden
    • Ultraljud – live-demonstrationer av det senaste inom General Imaging

    Röntgenveckan är det perfekta tillfället att träffa Philips experter och ledande representanter för att utforska hur företagets lösningar kan stödja både kliniska och operativa behov.

    För att boka möte med våra experter på plats, kontakta gärna Izmir Čongo, Business Manager Imaging på [email protected]

    Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) är ett ledande hälsoteknikföretag med fokus på att förbättra människors hälsa och välbefinnande genom meningsfull innovation. Philips patient- och människocentrerade innovationer bygger på avancerad teknik och djupa kliniska och konsumentrelaterade insikter för att erbjuda personliga hälsolösningar för konsumenter och professionella hälsolösningar för vårdgivare och deras patienter, både på sjukhus och i hemmet.

    Företaget har sitt huvudkontor i Nederländerna och är ledande inom diagnostisk bildbehandling, ultraljud, bildstyrd terapi, patientövervakning och hälsoinformatik, samt inom personlig hälsa. Philips omsatte 18 miljarder euro under 2025 och sysselsätter cirka 64 300 medarbetare, med försäljning och service i mer än 100 länder. Nyheter om Philips finns på www.philips.com/newscenter.

    Medieresurser

    • Philips MRI-system i en digitalt uppkopplad bilddiagnostisk miljö

      Philips MRI-system i en digitalt uppkopplad bilddiagnostisk miljö

    • Philips Spectral CT 7500-skanner

      Philips Spectral CT 7500-skanner

    Presskontakter

    Eeva Vesander profile

    Eeva Vesander

    Marketing Leader Nordics

    Dela den här sidan