12258BVUB1
Kör med stil
BlueVision ultra-strålkastare är för förare som vill göra sina fordon personliga. Med BlueVision ultra får förare en blå xenoneffekt tack vare den unika Gradient Coating™-tekniken som är oöverträffad i en garanterat vägsäker lampa.
Läs mer om produktenProdukten är tyvärr inte längre tillgänglig
Om du är berättigad till momsavdrag på medicintekniska produkter kan du begära det på den här produkten. Momsbeloppet dras av från priset som visas nedan. Håll utkik efter mer information i varukorgen.
Ge din bil en snygg blå stil tack vare de 2 blåa W5W-lampor som erbjuds
Tack vare den exklusiva Gradient Coating™-tekniken förbättrar BlueVision ultra ytterligare strålkastarens xenoneffekt.
I 100 år har Philips varit i framkant i fordonsbelysningsbranschen och introducerat tekniska innovationer som har blivit standard för moderna fordon. Idag är varannan bil i Europa och var tredje bil globalt sett utrustad med Philips-belysning.
Du rekommenderas att byta dem parvis för en symmetrisk ljusprestanda
Vilken 12 V-lampa för vilken funktion? Philips Automotive-erbjudandet inkluderar alla bilspecifika funktioner: helljus, halvljus, dimljus fram, blinkers fram, bak och på sidan, bromsljus, backljus, dimbakljus, registreringsskyltslampor, parkeringsljus bak och invändig belysning.
UV-kvartsglas är starkare än härdat glas och klarar extrema temperaturer och vibrationer, vilket minimerar risken för explosion. Philips kvartsglaslampor (glödtråd 2 650 ºC och glas 800 ºC) kan stå emot kraftiga temperaturförändringar. Eftersom trycket inuti lampan är högre kan UV-kvartsglaset producera starkare ljus.
Endast en lysande glödlampa i kvartsglas (glödtråd 2 650 °C, glas 800 °C) kan stå emot kraftiga temperaturförändringar som när en droppe kallt vatten nuddar vid den heta glödlampan, vilket kan hända när du kör igenom vatten med en trasig strålkastare.
Våra lampor får ofta utmärkelser av fordonsexperter.
Philips särskilda teknik för anti-UV-beläggning skyddar strålkastarna mot skadlig ultraviolett strålning, vilket gör Philips UV-behandlade kvartsglas perfekt för alla körförhållanden och garanterar deras livslängd.
BlueVision ultra ger klart, vitt ljus på 4 000 K på vägen och en unik blå xenoneffekt i strålkastaren och är det rätta valet för förare som vill köra med stil men inte kompromissa med säkerheten.
Philips produkter och tjänster för fordon anses vara bäst i klassen, både på marknaden för originalutrustning och eftermarknaden. Våra produkter, som tillverkats av högkvalitativa material och testas enligt de högsta specifikationerna, är utvecklade för att maximera våra kunders säkerhet och bekvämlighet under körningen. Hela produktutbudet är noggrant testat, kontrollerat och certifierat (ISO 9001, ISO 14001 och QSO 9000) enligt de högsta ECE-kraven. Enkelt uttryckt: kvalitet du kan lita på.
Försäljningsspecifikationer
Produktbeskrivning
Livslängd
Ljusegenskaper
Elektriska specifikationer
Beställningsinformation
Förpackningsinformation
Produktinformation i förpackning
Förpackningsinformation