Varför piper min Philips Airfryer under tillagningen?
Om din Philips Airfryer piper under tillagningen och tiden fortfarande är på är det för att påminna dig om att skaka maten. Mer information om den här funktionen finns i artikeln nedan.
När du tillagar färska pommes frites eller frysta potatisbaserade snacks med snabbvalsinställningar påminner apparaten dig om att skaka maten så att den blir jämnt tillagad på alla sidor. Detta görs via ett pipljud och kan ske upp till fyra gånger under en tillagningsprocess.
Stäng av den här påminnelsen genom att slå på apparaten och sedan trycka länge på snabbvalsknappen för hemlagade pommes frites och snabbvalsknappen för frysta potatisbaserade snacks samtidigt. Upprepa den här åtgärden för att aktivera skakningspåminnelsen igen.
Obs! Skakningspåminnelsen inaktiveras även om du ”skriver över” standardsnabbvalet med en egeninställd tid eller temperatur.
När du lagar mat med Smart kock-programmen påminner din Airfryer dig om att skaka eller vända maten med ett pipljud och en skakningsindikering (se bilden nedan) på displayen.
När du lagar mat med en manuell inställning får du en skakningspåminnelse när halva den inställda tillagningstiden passeras. Ibland behövs dock ingen skakning, t.ex. när du bara lagar mat i ett lager eller när tillagningstiden är kortare än 15 minuter.
Du kan inaktivera (och aktivera) skakningspåminnelsen för det manuella tillagningsläget genom att gå till Inställningar på displaymenyn på din Airfryer.
Vissa program för automatisk tillagning meddelar dig när du behöver skaka eller vända maten. Du hör ett pipljud och skakningsikonen visas på displayen när det är dags att skaka eller vända maten.
Det går inte att inaktivera den här skakningspåminnelsen eftersom skakningen är en del av tillagningsprogrammet och bidrar till att du får ett jämnt tillagat resultat.
Löste åtgärderna ovan problemet? Om inte ska du kontakta oss för att få ytterligare hjälp.
Informationen på den här sidan gäller för följande modeller:NA550/00 , NA552/00 , NA150/00 . Klicka här för att visa fler produktnummer ›