HR2357/05
Få olika färska, hemmagjorda pasta- och nudelsorter på 15 minuter
Det har aldrig varit lättare att göra egna färska och smakrika varianter av pasta och nudlar. Med den automatiska konstruktionen och utpressningskapaciteten på drygt 725 kg kan du göra 500 g pasta eller nudlar med perfekt konsistens på bara 15 minuter.
Läs mer om produktenProdukten är tyvärr inte längre tillgänglig
Om du är berättigad till momsavdrag på medicintekniska produkter kan du begära det på den här produkten. Momsbeloppet dras av från priset som visas nedan. Håll utkik efter mer information i varukorgen.
När du har valt program och tryckt på startknappen blandar, knådar och pressar maskinen automatiskt i ett svep.
Genom att använda olika mjölsorter och lägga till ingredienser som ägg, örter eller spenat- och morotsjuice kan du göra olika typer och smaker av pasta eller nudlar.
Utöver maskinen får du även en receptbok med ingrediensförteckningar för 24 olika pastasmaker samt recept på över 20 pasta- samt nudelrätter.
Med maskinen medföljer fyra standardskivor för spagetti, penne, fettuccine och lasagne. Fler formskivor kommer att finnas som extra tillbehör för olika typer av nudlar och pasta.
Det finns särskilt utformade rengöringsverktyg som matchar formskivorna (spagetti och fettuccine) som gör rengöringen till ett enkel jobb med en knapptryckning.
Längst ned på pasta- och nudelmaskinen finns en förvaringslåda där du enkelt förvarar formskivor och rengöringsverktyg.
Med avancerad teknik och robusta material vid konstruktionen av maskinen har Philips pastamaskin en kraft på drygt 725 kg på degen under utpressningen. Det gör inte bara processen snabb, endast 10 minuter, utan garanterar också en perfekt konsistens och smak på pastan.
Ursprungsland
Tillbehör
Tekniska specifikationer
Design
Vikt och mått
Allmänna specifikationer
Efterbehandling
Service