0

Kundvagn

Just nu finns det inga artiklar i kundvagnen.

      Vi testar våra Philips-produkter enligt de högsta kraven för att garantera kvalitet och säkerhet för alla trafikanter

       

      Philips fordonsbelysningslösningar står för kvalitet – och det är ingen slump. Våra produkter genomgår en av de mest rigorösa testnings- och kvalitetssäkringsprocesserna i världen.

       

      Den oklanderliga kvalitet du förväntar dig från en större OEM-leverantör

      Vi är en stor OEM-leverantör och förser de flesta biltillverkare med fordonslampor, som används för olika tillämpningar – inklusive huvudbelysning, interiörbelysning och signallampor. Vi har den design, ingenjörskonst och tillverkningsexpertis som krävs för att leverera alla slags tekniska typer som biltillverkare behöver, inklusive för bilar, motorcyklar och de 24 V-tillämpningar som krävs för tunga fordon. Hela vår portfölj innehåller marknadsledande produkter inom halogen-, xenon- och LED-teknik. Och med specialiserade produktionsanläggningar över hela världen finns vi nära våra kunder. Våra anläggningar levererar hundratusentals olika lamptyper och LED-chip för att täcka alla fordonsbelysningsbehov.

      När det gäller kvalitet sätter vi standarden. OEM-leverantörer måste följa bestämmelser över hela världen. Vi garanterar inte bara att vi följer dessa bestämmelser – våra interna kvalitetskrav överträffar de strängaste internationella standarderna. När det gäller produktens kvalitet och säkerhet innebär det att vi gör mer än vad som krävs av oss. För att uppnå lampor av högsta kvalitet är vårt etos ”överlägsen tillverkning från början till slut”. Det betyder att vi i varje steg i produktions-, paketerings- och leveransprocessen har implementerat rigorösa kvalitetskontroller. Vi övervakar noggrant kvaliteten på de material som används, slutprodukterna och de åtgärder som vidtas av våra arbetsgivare och leverantörer. Från produktionens början till det ögonblick då en kund tar ut en lampa ur förpackningen kräver vi de allra högsta standarderna.

      Resultatet?  En lampa som är felfri, som inte skadas under transporten och som konsekvent levererar den enastående prestanda våra kunder förväntar sig.

       

      Vi lämnar inget åt slumpen när det gäller vägsäkerhet

      Men tillverkningskvalitet handlar inte bara om högkvalitativa produkter som våra kunder tryggt kan köpa – det handlar om trafiksäkerhet. Trafiksäkerhet är det vi främst tar hänsyn till när vi fattar tillverknings- och testningsbeslut. 

      Och säkerhet är viktigt för våra kunder – det är därför de vill köpa kvalitetslampor de kan lita på. Baserat på fordonsindustrins mycket stränga kvalitetskrav är billampor tekniskt exakta produkter. 'De övervakas noga, från det första tillverkningssteget till de levereras till kunden. Philips xenon- och halogenlampor tillverkas för både OEM och eftermarknaden. Därför har de förseglingen för originalutrustningskvalitet. Det innebär att lampor på eftermarknaden som hänger i butikshyllan kommer från samma produktionslinje som lampor som monteras i en ny bil.

      Här är några exempel på hur vi säkerställer kvalitet:

       

      1. Kvalitetskontroll under produktion: Philips H7-halogenlampa med kvartsglas

      Under produktionen testas varje enskild halvfärdig del noggrant innan den flyttas till nästa steg. Varje halogenglödtråd bedöms till exempel noggrant innan den skickas till nästa steg i processen, tillverkningen av halogenbrännaren. 

      Innan lampan är klar har den gått igenom 52 olika mätningar och tester (34 för glödtråden och brännartillverkningen, och 18 för efterbehandling och slutlig kvalitetskontroll). Dessa tester inbegriper mätningar av geometriska parametrar, elektriska parametrar och tryckparametrar samt kontroller för mekanisk hållfasthet, kontroller med automatiserade undersökningssystem och funktionstester. Sist men inte minst genomgår lampan en slutlig manuell och visuell inspektion. 

      Om lampan under något steg i kvalitetskontrollen inte helt uppfyller våra branschledande tillverkningsstandarder tas den bort från produktionen. Det är så vi ser till att varje slutgiltig lampa är felfri och fungerar som avsett.

       

      2. Slumpmässig partiprovtagning före leverans till kunder

      Innan lamporna paketeras och levereras till kunder kommer varje enskilt parti – det vill säga de glödlampor som tillverkats under ett enda skift – endast att släppas iväg om ett slumpmässigt urval av dess lampor godkänns i ytterligare rigorösa tester. Så i varje parti testas ett slumpmässigt urval av lamporna.

      Varje partiprov testas gällande fotometri och geometri för att säkerställa att de uppfyller ECE-reglerna samt våra ännu strängare interna specifikationer. Endast om alla tester är godkända, för alla provlampor som slumpmässigt valts ut från partiet, får det partiet klartecken att lämna fabriken.

       

      3. Kontinuerlig kvalitetsövervakning 

      Förutom stränga produktionskontroller och slumpmässig partitestning tas ytterligare ett urval lampor från ett parti för att genomgå livslängdstestning. Detta görs för att kontrollera att lamporna uppnår sin angivna livslängd. Halogenbillampor har till exempel testats med en spänning på 13,2 V, med en kontinuerlig växlingscykel på 11 timmar och 45 minuter PÅ och 15 minuter AV.

      Dessutom går upp till 40 lampprover igenom en fullständig invändig testprocess två gånger per år. Detta inkluderar fotometri, geometri, livslängd, stötar och vibrationer, klimatförhållande- och saltstänkstester samt flera andra tester som är unika för Lumileds lampproduktionsspecifikationer.

       

      Säkerställa att inga material är skadliga för människor

      Det är även viktigt att de material som används i våra glödlampor och förpackningar är ofarliga för människor, så vi övervakar även detta noggrant. Våra komponentleverantörer måste intyga och bekräfta att de inte använder råmaterial som finns med i Reach-förordningens förteckning över begränsade ämnen1. Reach är en förordning i EU som utformats för att förbättra skyddet av människors hälsa och miljön från de risker som kemikalier kan utgöra. Den verkar även för alternativa metoder för riskbedömning av ämnen i syfte att minska antalet tester på djur2

       

      Skyddsförpackning som gör vad den ska

      Det är meningslöst att skapa förstklassiga produktionsanläggningar och intensiva kvalitetskontrollprocesser om lampan går sönder vid transport eller förvaring. Det är därför väldigt viktigt att produktförpackningen kan skydda känsliga lampor. För eftermarknaden skapar vi unika förpackningskonstruktioner som skyddar lampor så att de kan transporteras säkert och förvaras utan att skadas. Och sedan testar vi den här förpackningen på en rad olika sätt för att säkerställa att våra produkter alltid kommer fram till våra kunder i perfekt skick.

      När det gäller nya förpackningsstrukturer använder vi flera stickprovsnivåer för att säkerställa högsta möjliga standard på våra produkter. Vi använder till exempel en skärplotter på pappersmaterialet för ett litet parti. Målet här är att bekräfta måtten på den slutgiltiga förpackningen och att alla delar passar perfekt ihop. När plotterprototypen har godkänts kan vi beställa anpassade skärverktyg för massproduktion och genomföra långa testkörningar på våra förpackningsmaskiner.

      Alla förpackningar utsätts även för specifika tester inom två huvudområden: produktskydd och förpackningens funktionalitet.

       

      1. Produktskydd

      Den viktiga frågan är: Skyddar förpackningen produkten? För att säkerställa att den gör det genomför vi en rad fall-, vibrations- och transporttester för att vara 100 % säkra på att lamporna inte skadas, oavsett hur förhållandena ser ut under transport eller förvaring. Vi genomför även tester som kontrollerar att våra förpackningar inte kan öppnas och sedan stängas igen.

       

      2. Förpackningens funktionalitet

      Det går inte att styra de förhållanden i vilka våra produkter kommer att förvaras eller transporteras. Därför genomför vi värme- och fuktighetstester på förpackningen för att säkerställa att den klarar en mängd olika förhållanden. Vi testar även förslutningen för att se hur väl förpackningen håller över långa tidsperioder. 

      Och slutligen testar vi hållbarheten på förpackningens upphängningsögla, så att våra kunder inte får problem med trasiga öglor när de hänger upp produkter i butiken. Vi genomför vissa av de här testerna lokalt med vår utrustning, men vi samarbetar även med Łódź tekniska universitet i Polen. 

      Vi kör även tester på skrivaren. Tryckeriet måste följa det Color Reference Card (CRC)-dokument som vi skapat speciellt för våra förpackningar. Varje produktionsparti måste uppfylla de stränga toleranser vi anger. För varje nytt parti kontrollerar och godkänner vi även utskriftsresultaten direkt på plats på tryckeriet. Målet är att säkerställa att våra kunder får förpackningar med konsekventa färger och kvalitet som skrivits ut enligt samma stränga standarder, år efter år.

       

      1Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1907/2006 av den 18 december 2006 om registrering, utvärdering, godkännande och begränsning av kemikalier (Reach)

      2Reach, europeiska kemikaliemyndigheten - https://echa.europa.eu/regulations/reach/understanding-reach .

      Du kanske även är intresserad av:

      Läs mer

      Återförsäljare

      Återförsäljare

      Köp Philips fordonsprodukter online eller i en butik nära dig

      Fordonssupport

      Fordonssupport

      Behöver du en ersättningsstrålkastare från Philips till din bil?

      Philips produktäkthet

      Philips produktäkthet

      Philips högsta prioritet är att ge kunder som köper äkta Philips-produkter maximal tillfredsställelse

      Så här byter du bilens strålkastarlampa

      Så här byter du strålkastarlampa på din Peugeot 308

      Så här byter du strålkastarlampa på din Peugeot 308

      Så här byter du strålkastarlampa på din Range Rover Evoque

      Så här byter du strålkastarlampa på din Range Rover Evoque

      Så här byter du strålkastarlampa på din Mini Cooper Countryman

      Så här byter du strålkastarlampa på din Mini Cooper Countryman

      Så här byter du strålkastarlampa på din Volkswagen Golf VII

      Så här byter du strålkastarlampa på din Volkswagen Golf VII

      Vår webbplats visas bäst i senaste versionen av Microsoft Edge, Google Chrome eller Firefox.